
26. 2. 2025
Stavební dokumentace není jen formalitou. Od loňského roku musí každý vlastník nemovitosti uchovávat dokumentaci, která odpovídá reálnému stavu stavby. Pokud nejsou provedené úpravy zaznamenány, hrozí majiteli nemovitosti komplikace při prodeji i nemalé pokuty. Jak zjistit, zda máte vše v pořádku? A co dělat, pokud dokumentace chybí? To vše vám přiblížím v tomto článku.
Stavební dokumentace – nová povinnost pro vlastníky nemovitostí
Stavební dokumentace zahrnuje veškeré podklady o skutečném provedení stavby a jejích změnách. Zákon nyní ukládá vlastníkům povinnost uchovávat tuto dokumentaci v aktuálním stavu, tedy tak, aby odpovídala realitě.
Tato povinnost se vztahuje na všechny stavby, ať už jde o rodinné domy, bytové domy či komerční objekty. Cílem nové legislativy je zajistit, aby byly veškeré stavební změny řádně zdokumentovány, což může být klíčové například při prodeji nemovitosti, získávání stavebního povolení nebo při řešení pojistných událostí. Pokud dokumentace neodpovídá skutečnému stavu, mohou nastat komplikace vedoucí nejen ke zdržení prodejního procesu, ale i k sankcím ze strany úřadů.
Majitelé by si proto měli zkontrolovat, zda jejich stavební dokumentace odpovídá skutečnému provedení stavby. Pokud v průběhu let došlo ke změnám, například k přístavbě, změně dispozice nebo jiným úpravám, je nutné provést její aktualizaci. Za správnost dokumentace zodpovídá vždy vlastník nemovitosti.
Co dělat, když dokumentace chybí nebo neodpovídá skutečnosti?
Ne každý vlastník nemovitosti má k dispozici aktuální stavební dokumentaci. U starších staveb se často stává, že dokumentace buď chybí, nebo neodpovídá skutečnému provedení stavby. Pokud jste ji v průběhu let ztratili, prvním krokem je ověřit, zda není archivována na stavebním úřadě. Pokud tam není k dispozici, můžete se pokusit kontaktovat původního projektanta nebo architekta. U velmi starých staveb však často nezbývá než nechat dokumentaci vyhotovit znovu.
Novou dokumentaci může vytvořit autorizovaný projektant, který provede zaměření stavby a připraví odpovídající výkresy. Tento proces sice vyžaduje čas a investici, ale zajistí, že vaše nemovitost bude mít všechny potřebné podklady. Navíc se vyhnete problémům při jednání s úřady nebo při prodeji, kdy se absence správné dokumentace může stát nepříjemnou překážkou.
Ačkoliv se může nová povinnost zdát jako zbytečná administrativní zátěž, v dlouhodobém horizontu chrání vlastníky nemovitostí. Pokud si nejste jisti, zda vaše stavební dokumentace odpovídá skutečnosti, nebo potřebujete poradit s jejím doplněním, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím kontaktů uvedených na tomto webu.
Autor: Zdenka Farkašová
Narodila jsem se v Lanškrouně a celý život zde žiji. Z tohoto důvodu se především specializuji na prodej a pronájem domů i bytů v Lanškrounském regionu, ale také i v Pardubickém, Olomouckém a Královehradeckém kraji. Během mojí 16tileté praxe jsem prodala a pronajala více než 500 nemovitostí.
Přes 30 let pracuji v obchodní branži a jsem certifikovaný realitní makléř s patnáctiletou praxí. Pravidelně navštěvuji vzdělávací kurzy a mimo jiné mám certifikát absolvování kurzu „Prodejní techniky“ realitního makléře, certifikát udělený vzdělávacím institutem „CHYTRÝ MAKLÉŘ“ v oblasti nový občanský zákoník a v lednu roku 2020 jsem dostala Certifikát a osvědčení o zkoušce odborné způsobilosti pro realitní makléře. Jsem členem Realitní komory České republiky. Samozřejmostí je mé pojištění profesní odpovědnosti u Generali Česká pojišťovna a. s.
Smyslem mého života je být šťastná. To je moje krédo. Snažím se ho držet jak v pracovním, tak v osobním životě. Pracuji především pro lidi. Chci jim pomoci k ideálnímu bydlení. Za dlouhá léta praxe jsem se přesvědčila, že poctivost se prostě vyplatí. Není nic lepšího, než potkat spokojené klienty, kterým jste svou prací dopomohli k vysněnému bydlení, to mi věřte.
Realitní kancelář REALITY FARKAŠOVÁ - Zdenka Farkašová inzeruje na serverech ČESKÉREALITY.cz, Reality-Ústí nad Orlicí, Byty-Ústí nad Orlicí a Pozemky-Ústí nad Orlicí.