Nemovitosti zatížené věcným břemenem

Nemovitosti zatížené věcným břemenem

Slyšeli jste už někdy tento pojem? Občanský zákoník dělí věcná břemena na tzv. služebnosti a reálná břemena. Jaké druhy služebností existují, k čemu služebnosti slouží a jaká bývá jejich nejčastější využitelnost v praxi. A myslíte si, že vám se to nemůže stát? Nikdy neříkejte nikdy! Protože pokud si hodláte koupit nemovitost, můžete se při hledání bytu či domu setkat s případy, kdy je nemovitost zatížena věcným břemenem.

Co vlastně věcné břemeno znamená, jak vzniká a zaniká?

Věcné břemeno je povinnost, kterou je vlastník nemovitosti omezen ve výkonu svého vlastnického práva. Vzniká nejčastěji smlouvou, ale zřízeno může být také na základě závěti či dohody dědiců, pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona. Mezi příklady věcných břemen patří například cesta přes pozemek, vedení inženýrských sítí či doživotní užívání nemovitosti jinou osobou.

Vždy byste si měli možnost věcného břemene zjistit dopředu, protože ve spoustě případech to může prodávající tajit kvůli prodejnosti. Vše najdete na Katastru nemovitostí. Dost často je tato smlouva sepisována na jedné listině se smlouvou o převodu nemovitosti, ale samozřejmě může být uzavřena i samostatně. Vždy je ale toto věcné břemeno přesně definované.

Věcné břemeno může vzniknout:
  • písemnou smlouvu
  • závětí či dohodou dědiců
  • pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu či ze zákona
  • vkladem do katastru nemovitostí na příslušném katastrálním úřadu

Věcné břemeno zaniká většinou smrtí fyzické osoby nebo zánikem právnické osoby, pokud je s ní věcné břemeno spojeno, případně pak tehdy, pokud nastanou změny, které vykonávání věcného břemena znemožní.

U soudu je možné zažádat o jeho omezení nebo úplné zrušení za přiměřenou náhradu, jestliže vznikne hrubý nepoměr mezi ním a výhodou oprávněné osoby. Dále se pak právo odpovídající věcnému břemeni může promlčet, pokud není vykonáváno 10 let.

Pokud by se vám do rukou dostala nemovitost s věcným břemenem doživotního užívání nemovitosti jinou osobou, například dědictvím, tak není nutné přepisovat energie do doby než věcné břemeno skončí, ale rozhodně je dobré mít jako nový vlastník vše pod kontrolou, i když v domě ještě nebydlíte.

Zdenka Farkašová
Autor: Zdenka Farkašová

Narodila jsem se v Lanškrouně a celý život zde žiji. Z tohoto důvodu se především specializuji na  prodej a pronájem domů i bytů v Lanškrounském regionu, ale také i v Pardubickém, Olomouckém a Královehradeckém kraji.  Během mojí 16tileté praxe jsem prodala a pronajala více než 500 nemovitostí. 

Přes 30 let pracuji v obchodní branži a jsem certifikovaný realitní makléř s patnáctiletou praxí. Pravidelně navštěvuji vzdělávací kurzy a mimo jiné mám certifikát absolvování kurzu  „Prodejní  techniky“ realitního makléře, certifikát udělený vzdělávacím institutem „CHYTRÝ MAKLÉŘ“ v oblasti nový občanský zákoník a  v lednu roku 2020 jsem dostala Certifikát a osvědčení o zkoušce odborné způsobilosti pro realitní makléře. Jsem členem Realitní komory České republiky. Samozřejmostí je mé pojištění profesní odpovědnosti u Generali Česká pojišťovna a. s. 

Smyslem mého života je být šťastná. To je moje krédo. Snažím se ho držet jak v pracovním, tak v osobním životě. Pracuji především pro lidi. Chci jim pomoci k ideálnímu bydlení. Za dlouhá léta praxe jsem se přesvědčila, že poctivost se prostě vyplatí. Není nic lepšího, než potkat spokojené klienty, kterým jste svou prací dopomohli k vysněnému bydlení, to mi věřte. 

Realitní kancelář REALITY FARKAŠOVÁ - Zdenka Farkašová inzeruje na serverech ČESKÉREALITY.cz, Reality-Ústí nad Orlicí, Byty-Ústí nad Orlicí a Pozemky-Ústí nad Orlicí.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů